Pereiti prie turinio

Kokius statusus pasirinko kompiuterio naudotojai

kv

Tema iš pirmo žvilgsnio atrodo visai paprasta, tačiau kaip ką dėl aiškumo derėtų aptarti. Visi į kompiuteriją mes atėjome skirtingais keliais. Kas iš pašaukimo, kam „įbruko“ aplinkybės ir t.t.

Tačiau didžiąją dalį vartotojų vienija viena: šio amato siekėme „mokslinio maigymo“ metodu. To pasekoje paprasti kompiuteriautojai pasiskirstė į dvi pagrindines stovyklas pagal savo sugebėjimus.

Ne visi turėjo galimybes lankyti kažkokius pirminius kompiuterijos raštingumo kursus ir tenkinosi labiau pažengusių pasiekimais ir jų pamokymais. Kam daugiau kliuvo žinių, tie tapo labiau pažengę. Likę pasiliko naujoko statuse, įvaldę tik pirmos būtinybės pradmenis.

Viena istorija iš mano kompiuterių programinio remonto nuotoliniu būdu praktikos. Prisijungus prie klijentės kompiuterio pastebėjau įdiegtų programų tokį asortimentą, kad pasidarė net nejauku. Savyje pagalvojau  - ko galiu pamokinti tokią specialistę. Pas ją buvo įdiegta visa liniuotė kompanijos „Adobe“ ir kitų gamintojų programų, kuriomis naudotis reikia rimtų žinių.

Kadangi dirbant nuotoliniu būdu su klijentais turime ir balso ryšį (skaipas ar kitas koks mesendžeris) atsargiai paklausiau – ar su visomis šiomis programomis ji dirba? Atsakymas nustulbino – aš net nežinau kam jos reikalingos, jas įrašė sistemą diegęs meistras. Toliau tapo viskas aišku. Problema, dėl kurios buvau paprašytas padėti buvo labai sulėtėjęs kompiuterio darbas.

Pašalinus visą nenaudojamą šlamštą paklausiau – kokias programas įdiegti? Ir atsakymas visiems laikams įstrigo atmintyje: Ai biški internetas kad tik veiktų. Nuo tos dienos vien tik interneto vartotojus pradėjau mintyse vadinti „ai biški“. Kita stovykla be abejo užėmė labiau pažangią poziciją.

Manau didelis būrys žmonių negalės tiksliai atsakyti į klausimą, ką galima daryti su kompiuteriu. To pasekoje daugelis negali realizuoti savo pomėgių ar svajonių. Klaidingai manydami, kad kompiuteris to nemoka arba tai sunku išmokti patiems.

Daugkartinės apklausos sudarė vaizdą, kad labiausiai tautiečiai naudojasi internetinėmis funkcijomis. Lankosi socialiniuose tinklalapiuose, skaito spaudą, perka internete, tvarko banko operacijas, pramogauja YuoTube, žiūrėdami video bei klausydami muzikos.

Tačiau tuom kompiuterio galimybės toli gražu nesibaigia.  Kiekvienas žmogus gyvenime yra tam tikros srities ekspertas ir manau su malonumu pasidalintų sukaupta patirtimi su aplinkiniais visuomeniniais pagrindais ar už tam tikrą atlygį.

Pagrindiniai informacijos perdavimo šaltiniai yra knygos, video bei garso įrašai, kuriuos pavertus į skaitmeninį formatą labai lengvai galima platinti internete. Problema atsiranda tik tuomet, kada tuos norus apriboja žinių trūkumas, kaip tai padaryti.

Tikriausiai ne visi žinote, kad susipažinę su biuro (ofisų) programomis be vargo galėsite kurti elektronines brošiūras ar knygas iliustruotas nuotraukomis, paveikslėliais ar video. Gaminti skaidres ir dar daug visokių kitų įdomių dalykų.

Susipažinę su multimedija (angl. multimedia ,,įvairialypė terpė") - šiuo terminu dažniausiai įvardinama technologija, vienijanti tekstą, vaizdus, animaciją, garsus, grafiką bei kitą kompiuterinę informaciją galėsite kurti daug pažangesnę mokymo ar pramogavimo medžiagą.

Multimedija galima drąsiai teigti yra viena iš įdomesnių kompiuterio panaudojimo sričių, nes ši technologija išmokins Jus:

  1. Apdoroti nuotraukas
  2. Karpyti ir sujungti video
  3. Įrašinėti garsą, taip pat ir savo balsą
  4. Kurti video klipus iš nuotraukų ar video fragmentų
  5. Rašyti gražiai apiformintus tekstus ir paversti juos elektroninėmis knygomis

Šį sąrašą galima tęsti iki begalybės, bet jo realizavimui vartotojas būtinai turi susipažinti su tam skirtomis kompiuterinėmis programomis. Reikės išmokti jas atsisiųsti ir įdiegti į savo kompiuterį. Laimei šios procedūros yra tikrai nesudėtingos ir lengvai įsisavinamos paprastiems kompiuterių naudotojams.

Dažnas vartotojas bijo net pradėti, klaidingai manydamas jog dabar jam reikės mokintis programavimo kalbų ir kitų kompiuterijos plonybių. Bet čia turiu Jus nuliūdinti: šito mokintis tikrai nereikės, jeigu tik patys nenorėsite tapti programų ar internetinių saitų kūrėjais. Juk mašinos vairavimui nebūtina žinoti viso automobilio sandarą iki varžtelio.

Kompiuterinės programos sukurtos taip, kad jas reikia tik valdyti ir labai dažnai pakanka tik dalies tos programos įrankių, jeigu jas naudosite ne profesionaliai veiklai. Net nedidelio išmoktų įrankių paketo pilnai pakaks įspūdingų dalykų kūrybai. O vėliau niekas netrugdys įvaldyti ir daugiau programos galimybių.

Apsispręsti ką norite išmokti gal ir nebus sunku, tačiau klausimas – kaip ir kur viso to išmokti jau dabar pradėjo veikti Jūsų sąmonę. Neslėpsiu – per dieną to tikrai neišmoksite, bet gavę video konsultaciją tikrai sudėsite daug taškų ant „i“.

Yra du pagrindiniai būdai pradėti mokintis:

  1. Savarankiškai ieškoti informacijos internete (YuoTube) – tiesa pakankamai ilgas procesas
  2. Pradėti dirbti su konsultantu (greitas ir efektyvus būdas)

Pirmas būdas pradžioje bus pakankamai sudėtingas, nes autoriai pateikę informaciją internete kreipsis į Jus, kaip į abstrakčią auditoriją. Dirbant pradžioje su konsultantu gausite pirminius įgūdžius (pagal Jūsų interesus) ir vėliau lengvai pasinaudosite pirmuoju būdu.

Kadangi per savo ilgametę kompiuterinę veiklą esu sukaupęs daug žinių – tame tarpe ir multimedijos srityje, todėl su malonumu galiu būti Jūsų pirminiu konsultantu ar net realiu pagalbininku kompiuterio problemų sprendime.

Nuo to, kokią stovyklą pasirinksite labai priklausys  Jūsų kompiuterio nustatymai.

Svarbu žinoti! Pasirinkę “ai biški” statusą tam tikri kompiuterio nustatymai netenka prasmės. Tarkim internautas pasidėjo ant darbastalio kokias brangias nuotraukas ar kitus naudingus failus. Jie žinoma bus kompiuteryje, bet tik iki suges operacinė sistema, perdiegiant sistemą Jūsų sukauptas turtas taip pat bus prarastas.

Visai kita situacija, kada kompiuteris paruoštas darbui pažangesniais metodais. Tokiu atveju Jūsų failai neprapuls iki kol fiziškai nesuges failų laikymo įrenginys – kietasis diskas.

Bet kuriuo atveju rekomenduoju atlikti pilnavertę kompiuterio konfigūraciją, nes šiandieninis “ai biški” rytoj taps pažengusiu ir tada apsaugos save nuo bereikalingo galvos skausmo.   

Turite klausimų – klauskit!  Su pagarba Viktoras

Return to Top ▲Return to Top ▲