Pereiti prie turinio

Kaip pagreitinti kompiuterio darbą

Neatrasiu Amerikos sakydamas, jeigu yra problema, tai atsiras ir jos sprendimo būdas. Ne išimtis ir kompiuterio reikalai. Komfortiškas ir saugus darbas kompiuteriu turi prasidėti teisingu jo paruošimu.
Pradedančiajam vartotojui pačiam atlikti rekomenduojamus veiksmus šiai dienai bus išties sudėtinga užduotis. Todėl teks šį kartą didesnę dalį darbų deleguoti specialistui arba labiau pažengusiam draugui ar giminaičiui.

Esu tikras, kad ši tema yra iki smegenų gelmių skausminga visiems kompiuterių savininkams. Tačiau pradedant pasakojimą, reikėtų priminti skaitytojams apie sąvoką, pavadintą „svorio kategorija“. Visi tikriausiai supranta, kad jokiu būdu negalima lyginti „zaporožietį“ su „kamazu“. Kompiuterijoje galioja ta pati taisyklė. Kompiuteriai taip pat skirstomi pagal jų panaudojimo sritį. Sąlyginai galima įžvelgti 3 kategorijas:

 1. Nereikalaujantys didelių pajėgumų kompiuteriai skirti ofisų reikmėms. Jie labiau tinka apdoroti tekstinius dokumentus ir kitas nelabai sudėtingas užduotis. Naudojami ir mokymo įstaigose.
 2. Kita kategorija skirta namų vartotojams. Tokie kompiuteriai yra galingesni ir neblogai atlieka ne tik ofisų užduotis, bet gali dirbti ir su mažiau resursų naudojančiomis grafinėmis bei kitomis multimedijos programomis.
 3. Žaidimų kompiuteriai jau pakankamai galingi, galintys lengvai apdoroti ir sudėtingą grafiką. Bet tokie kompiuteriai yra, ženkliai brangesni.

Tiesa, dar galima paminėti ir 4 kategoriją. Tai tikrai šiuolaikiški, super galingi ir brangūs kompiuteriai.

Nesvarbu kokį kompiuterį įsigys vartotojas, bet neatlikus tam tikrų administravimo darbų, jis labai sparčiai pradės lėtėti. Šiame straipsnyje skaitytojai sužinos apie pagrindines tokio nemalonumo atsiradimo priežastis. Kiekvienas įsigijęs naują kompiuterį su širdgėla prisimena tas pirmas savaites, kada tikrai viskas veikė labai sparčiai ir nekėlė jokio diskomforto. Tačiau ilgai ta šventė nesitęsė. Su kiekviena diena pajuntate savo elektroninio draugo kaprizus.

Na ir kas tas paslaptingas priešas? Pirmoje eilėje Jūs patys mieli skaitytojai! Ši nemaloni įvykių seka prasideda nuo pat pirmos dienos, kada kompiuteris atsirado Jūsų namuose. Tiesa, pasakojimas bus apie nešiojamus ir stacionarius kompiuterius, dirbančius su windows operacinėmis sistemomis. O buvo taip! Štai Jūs parduotuvėje ir renkatės sau kompiuterį.

Žinoma labai dažnai pasirinkimą lemia finansinės galimybės ir pardavėjo sugebėjimas įpiršti prekę. Be jokios abejonės kuo geresnių parametrų bus pasirinktas aparatas, tuo bus geriau. Tačiau aš pavyzdžiui nepirkčiau jokiu būdu kompiuterio su jau įdiegta operacine sistema. Tiesiog tai dvi atskiros prekės su savo kainomis. Jeigu su kompiuteriu viskas aišku, tai su operacine sistema kyla daug prieštaravimų.

Kitame straipsnyje sužinosite ir apie tai. O dabar nepriklausomai nuo to, kokį kompiuterį nupirkote su os ar be jos reikia teisingai jį paruošti darbui. Nuo to tiesiogiai priklausys jo funkcionalumas ir greitaveika. Apie tai, ką dabar sužinosite nepriimta garsiai kalbėti „meistrų“ tarpe. Ir jeigu nepasakysite savo pageidavimų, savo noru jie to nepadarys. O į juos pirmame etape tikrai teks kreiptis.

Tiesa, būtų klaidinga nepaminėti fakto, kad perkant naują kompiuterį primygtinai rekomenduotumėm iš karto įsigyti aparatą su SSD technologijos kietuoju disku. Jame instaliuojama os. Antras kietasis diskas gali būti HDD technologijos, jame vartotojai gali laikyti savo failus.

Ilgametė mūsų patirtis atrado optimalius kompiuterio paruošimo variantus, užtikrinančius patogų ir greitą kompiuterio darbą. Tačiau norint išlaikyti pasakojimo nuoseklumą, teks padaryti lyrinį nukrypimą. Visi paruošiamieji darbai tiesiogiai priklausys nuo būsimo kompiuterio naudotojo ir jo pasirinkimo, kas bus daroma su jo elektroniniu draugu.

Taigi sąlyginai vartotojus galima suskirstyti į 2 pagrindines grupes. Pirmąjai priklausytų žmonės, kurie kompiuterį naudotų tik bendravimui ir informacijos skaitymui internete. Jie į savo kompiuterius nediegtų jokių programų, nelaikytų nuotraukų, muzikos ar filmų. Tokiems vartotojams įpatingų pasiruošimų kaip ir nebūtų. Na žinoma reikėtų operacinės sistemos, padoresnės internetinės naršyklės, skaipo programos bendravimui balsu ir sistemos valymo programos na ir žinoma antiviruso.

Antroji grupė numatoma daug pažangesnė. Nors šiai dienai dar nėra žinių, bet yra noras kompiuterį naudoti pagal pilną programą. Su kiekviena diena tokių naudotojų ambicijos didės ir laiku neparuoštas kompiuteris atneš didelį galvos skausmą. Jums mielieji ir tęsiame pasakojimą tokia tvarka: mūsų teiginys ir sprendimo būdas. Tikiuosi patikėsite mūsų kompetencija.

 1. Operacinė sistema nemėgsta šalia savęs pašalinių failų. Programiškai dalinamas pagrindinis kietasis diskas. Nuo bendros talpos „atskeliama“ 100 gigabaitų ir į šį tomą pavadintą „C“ raide diegiama operacinė sistema ir programos, kurioms neina pakeisti instaliavimo vietos.
 2. Dar vieną tomą darome taip pat 100 gigabaitų, kuriame diegiamos likusios programos ir įkeliamos portatyvinės programos, nereikalaujančios diegimo. Taip padalintų diskų pilnai pakaks ir gerokai pažengusiems kompiuteristams.
 3. Tarkim Jūsų kompiuteryje kietasis diskas turi bendra talpą 1 terabaitą kitaip 1000 gigabaitų. 200 gigabaitų jau paskyrėme sistemai ir programoms. Likutis 800 gigabaitų bus panaudotas vartotojo failų laikymui.
 4. Į 800 gigabaitų likutį perkeliame sistemines direktorijas, tai užtikrins dar didesnį operacinės sistemos atlaisvinimą nuo pašalinių failų.
 1. Visi atlikti veiksmai ženkliai padidins bendrą kompiuterio greitaveiką.
 2. Tolimesni greitaveikos padidinimo veiksmai numato atitinkamų programų panaudojimą. Tai antivirusinės programos, kenkėjiškų modulių skaneriai, reklamos, iššokančių langų, kenkėjiškų saitų blokatoriai. Sistemos valymo, defragmentavimo programos.
 3. Senesniems kompiuteriams rekomenduojama išleisti pinigų ir atlikti nedidelį aparatinės dalies atnaujinimą. Padidinti operatyviosios atminties kiekį ir papildomai įmontuoti SSD kietajį diską.
 4. Svarbu išjungti programų automatinį startavimą. Tai pagreitina bendrą kompiuterio užsikrovimą.
 5. Nediegti į kompiuterį nenaudojamų programų.

Programinį kietūjų diskų padalinimą, aparatinės dalies modernizavimą bei operacinės sistemos diegimą pradedantiesiems kompiuteristams visgi teks patikėti specialistams. Tolimesni veiksmai yra individualūs. Kiekvienas pagal savo prioritetus pasirinks naudojamas programas. Šiuo klausimu mes visada pakonsultuosime visus norinčius.

Nemažą aprašytų veiksmų dalį vartotojai gali atlikti savarankiškai, pasinaudoję mūsų video pamokėlėmis – instrukcijomis.

Po tokių atnaujinimų ir aukščiau rekomenduojamų veiksmų atlikimo Jūsų kompiuteriai ženkliai pagreitės.

Žinoma mes labai tikimės, kad skaitytojai supranta, jog iš senos mazgotes naujos servetėlės neįmanoma padaryti. Taip pat iš „zaporožiečio“  ir „kamazas“ nesigaus – svorio kategorijos skirtingos. Kiekvieno gamintojo pagaminto kompiuterio aparatinė dalis turi tam tikrus pajėgumus ir būtų naivu, nupirkus už kelis šimtus eurų aparatą, tikėtis komfortiškai žaisti šiuolaikinius žaidimus.

Savaime suprantama, kad aprašyti visas šių procesų savybes yra pakankamai sunku, todėl ne faktas jog pradedantieji skaitytojai viską supras, kaip numato straipsnio autorius. Norint plačiau ir suprantamiau pateikti informaciją, buvo priimtas sprendimas papildomai parodyti ir video formate. Šis būdas be abejonės yra ženkliai informatyvesnis. Žemiau pateiktose pamokėlėse sužinosite pagrindines sulėtėjusio kompiuterio priežastis

 1. Patarimai perkant naują kompiuterį
 2. Kietūjų diskų pasirinkimas ir jų paruošimas
 3. Kaip kurių mazgų pakeitimas našesniais
 4. Optimalus failų saugojimo būdas
 5. Sisteminių aplankų perkėlimas į kitus kietuosius diskus
 6. Kompiuterio aušinimo sistema
 7. Antivirusinė apsauga
 8. Didelis įdiegtų programų kiekis
 9. Autopaleistis
 10. Failų fragmentacija
Return to Top ▲Return to Top ▲