PK Pradžiamokslis – įvadas

apie1

Dėmesio! Saite informacija tik windows sistemų naudotojams

Naujokas, norintis „apšilti kojas“ kompiuterijos džiunglynuose susidurs su dideliu informacijos kiekiu. Įvairūs šaltiniai siūlo gausybę medžiagos, kur vargšui pradedančiajam pradžioje pakankamai sunku bus susigaudyti.

Ne ką lengviau ir dėstytojui ieškančiam to tiesaus takelio, kuriuo ves savo pasekėjus. Tą pačią problemą patiriu ir aš, norėdamas pasidalinti savo patirtimi šioje sferoje, nes atsiranda dilema – nuo ko pradėti, norint išlaikyti bent kokį pasakojimų nuoseklumą.

Logiškiausia būtų pradėti pasakojimą nuo kompiuterio pasirinkimo. Čia dažniausiai būna 2 variantai:
1. Einate į parduotuvę, kad konsultantas įpirštų amžiaus stebūklą, todėl kompiuterio pirkime jo nuomonė turi būti antraeilė
2. Paveldėjote gerokai nudrožtą ir pasenusį aparatą iš savo atžalų, šiuo atveju „чем богаты, тем и рады“

Pliusai abiejais atvejais pakankamai abejotini. Ir nuo šios vietos laikas pakalbėti kas užims vietą tarp kėdės ir kompiuterio monitoriaus (kalbininkai rekomenduoja monitorių vadinti vaizduokliu 😊)

Taigi: kompiuterių naudotojus galima skirstyti į 2 grupes, „ai biški“ ir į pakankamai ambicingus, siekiančius maksimumo. Pirmiesiems svarbu, kad truputį veiktų internetas, skaipas, pažaisti kokį žaidimuką tipo fermos ir dar koks 1000 smulkmenų. Antros grupės norai nublanksta pirmosios atžvilgiu.

Galima žinoma ir pajuokauti, tačiau 2019 metų pabaigai net panaršymas internete reikalauja pakankamai didelių kompiuterio resursų, todėl visas iliuzijas šalin! Jau 5 metų senumo aparatas vargiai patenkins jūsų svajones, nekalbant apie dar senesnius kompiuterius.

Todėl įsigyjant naują kompiuterį vertėtų daryti atsakingą pasirinkimą. Dažniausiai tinkamai pasirinkti trukdo tas „ai biški“, iškrėtęs piktą pokštą.

Teisingai ruošiamas pradinukas iš „arbatinuko“ pakankamai greitai tampa „elektriniu virduliu“ ar net „samovaru“😊ir tobulesnis kompiuteris tampa ne prabanga o būtinybe.

Tiesa: verta žinoti! Kiekvieną seną ar naujesnį kompiuterį galima modernizuoti finansine injekcija, pakeitus keletą aparatinių mazgų. Dažniausiai tai ženkliai padidina bendrą kompiuterio spartą.

Na tarkim šiai dienai jūs jau esate laimingas vienokio ar kitokio kompiuterio savininkas(ė) ir nekantraujate išbandyti savo jėgas su turimu elektroniniu draugu.

Kas pirmas – višta ar kiaušinis?

Kalbant apie produktyvų ir saugų darbą kompiuteriu – teisingai ruošiame kompiuterio saugyklas, kur laikysime savo užgyventą turtą (nuotraukos, video, dokumentai ar jūsų parašytos elektroninės knygos). Diegiame reikalingiausias programas.

Internautams pirmas uždavinys susikurti keletą pašto dėžučių. Be el. Pašto internete jūs – niekas. Kaip bebūtų, bet pirmu pasakojimu pasirinkau kietojo disko programinį padalinimą. Be šito veiksmo tiesiog negalėsite saugiai laikyti savo turtą kompiuteryje, kurio eksploatacijos periode, tikrai sukaupsite labai daug.

Kietojo disko programinis dalinimas

hdd_ssd

Kietasis diskas yra laikmena, kurioje kompiuteris kaupia skaitmeninę informaciją. Tai pirmoje eilėje operacinė sistema, vartotojo naudojamos programos, vartotojo asmeniniai failai (dokumentai, filmai, muzika, programų diegimo failai), kurie susikaupia kompiuterio eksploatacijos periode.

Eilinis kompiuterio vartotojas pasakys – tai kame problema? Yra diskas, tai tegul jis ir saugoja tą informaciją. Tačiau ne viskas čia taip paprasta (nors ir nesudėtinga). Gerai jeigu kompiuteryje įmuontuoti keli atskiri kietieji diskai skirtingos talpos.

Tuomet viename iš jų diegiama operacinė sistema, kitame vartotojas laiko savo sukauptą turtą, dar kitame gali pasidėti diegimo nereikalaujančias portatyvines programas, kurias galės naudoti ne vienus metus.

Bet dažniausiai nupirkus naują kompiuterį su jau įdiegta operacine sistema, arba be sistemos su sekančiu veiksmu samdant „žinovą“, kuris įkvėps gyvybę jūsų elektroniniam draugui, atvėrus windows vedlį matomas toks vaizdelis:

win

Kompiuterijos naujokui šis vaizdelis neturi sukelti jokių klausimų, kol nesužinos tam tikrų aplinkybių. Štai apie jas dabar ir papasakosiu. Perskaitytos informacijos nereikia iškalti mintinai. Pakaks vienintelį kartą paskaičius įvykdyti pateiktas rekomendacijas.

Nuo tam tikrų programinės įrangos savybių priklausys mano pasakojimo argumentai. Beje, viskas papasakota bus nukreipta jūsų kompiuterio greitaveikos padidinimui, laikomų failų saugumui ir šiaip komfortiškam darbui.

Pradėkim nuo operacinės sistemos savybių. Tai pagrindinė programa, kuri valdo kompiuterio elektroninių mazgų ir naudojamų kitų programų darbą, atlikdama savotišką „tirono“ vaidmenį. Nors ji tokia galinga, tačiau anksčiau ar vėliau dėl vartotojo klaidų ar virusinės atakos nustoja veikti.

Tokios problemos geriausias sprendimas – perdiegti naują operacinę sistemą (windows). Šis veiksmas numato laikmenos, kur bus diegiama sistema pilną ištrynimą. To pasekoje vartotojas neišvengiamai praras šioje laikmenoje anksčiau išsaugotus failus.

Retas sisteminis administratorius pasirūpins jūsų turto saugumu. Tiesa įmanomas dar sistemos atstatymas iš rezervinės kopijos, bet viruso pėdsakai gali vistiek pasilikti. Kitaip tariant iš senos mazgotės naujo audeklo nepagaminsite.

Todėl tokios avarijos atveju aš už naują sistemą, įdiegtą į atskirą kietąjį diską arba į bendrą, bet programiškai padalintą į kelis sektorius. Antras variantas tiks daugumai vartotojų, nes kompiuteryje Dažniausiai įmontuotas tik vienas fizinis diskas.

Žemiau matote mano kompiuterio konfigūraciją

mypc

Naujokus mokinti kaip patiems atlikti šias procedūras manau netinkamas sprendimas. Geriau tą veiksmą deleguoti specialistams. Galiu tik patarti naujų kompiuterių savininkams: nepradėkit kelti savo failus, kol meistras nepadalino disko.

Senesniems kompiuteriams perdiegiant windows save gerbiantis meistras pirma padalins ir tik po to įdiegs sistemą.

 O jūs mano skaitytojai, kad meistro akyse nepasirodyti neišmanėliais privalote jam pateikti adekvačią techninę užduotį už kurios atlikimą sumokėsite honorarą. Kas moka, tas ir muziką užsako.

Per eilę savo veiklos metų teko matyti daugybę kompiuterių visiškai neparuoštų normaliam darbui, arba jeigu ir buvo bandymas tai atlikti, tai man nesuprantama kokiais kriterijais vadovavosi specialistas tai padaręs.

Buvo užsiminta, kad operacinė sistema yra savotiška „tironė“ ir savo kieme netoleruoja jokių pašalinių įnamių. Tačiau turėdama „ilgas rankas“ puikiai pasiekia visus kompiuterio failus esančius net skirtinguose kietuosiuose diskuose, USB atmintukuose ar kitose laikmenose.

Tai dabar iškyla pagrįstas klausimas – kiek reikia vietos kietąjame diske, kad toji tironė galėtų siautėti ir priimtų į savo valdas tas programas, kurios reikalingos ir negali būti sukeltos į kitus disko sektorius?

Vėl teks patikėti mano praktika: Neteko sutikti kompų, kur sisteminis diskas buvo pripildytas 100 gigabaitų. Prisimenat? Čia vieta operacinei sistemai ir programoms, kurių negalima įdiegti į kitus diskus. Štai jums ir atsakymas: „C“ diskui, kur diegiama sistema pilnai užtenka su visokeriopa atsarga 100 gigabaitų.

Likusi laikmenos talpa pasivadina „D“ ar kita raide ir tampa vartotojo failų saugykla, kuri nepraranda įrašytų duomenų net sugedus operacinei sistemai. Po naujai įdiegtos sistemos įdiegimo, saugyklos failai vėl tampa vartotojui pasiekiami.

Ir tik tokiu būdu galima ilgai išlaikyti savo turtą kompiuteryje (kol suges pats kietasis diskas). Brangiems dokumentams ar failams daromos rezervinės kopijos išoriniuose talpyklose. Nors šiuolaikiniai kietieji diskai yra ilgaamžiai – išgyvena ir 10 metų, bet jie taip pat nusidėvi net per kelias savaites.

Tikiuosi dabar supratote ką pasakyti meistrui?

  1. Atskelk 100 Gb ir įdiek operacinę sistemą
  2. Pajunk disko likutį, kad būtų matomas windows vedlio

Kada pamatau 1000 gigabaitų talpos diską bukai padalintą į dvi lygias dalis po 500 gb, nenoromis pagalvoju – koks šiknius švaisto klijento laikmenos resursus. Jeigu kas taip darote, parašykite savo argumentus.

Pasvarstom: kaip minėjau sistemai pakanka su kaupu 100 gb. Bet ji įdiegta į 500 gb sektorių. Lieka 400 gb laisvos vietos, kurią užpildžius savo dokumentais sistemos gedimo atveju tiesiog prarasite (be to jie dar labai stipriai stabdys windows darbą). Dar 500 gb liks saugūs. Kaip matote santykis labai ne racionalus lyg ir turim dar 400, bet jie pavojingoje zonoje.

100 ir 900 mano manymu optimalus sprendimas. Paneigkite jeigu galite savo stipriais argumentais. Daug sveriančius žaidimus ar programas galima diegti ir į „D“ diską.

Jeigu jūsų kompiuteryje diskas turintis tik 120 gb, jo dalinimas neturi jokios prasmės. Tokį kompiuterį sėkmingai galima naudoti vartotojų kategorijai „ai biški“ panaršyti internete, nesiunčiant ir nelaikant jokių failų savo kompiuteryje.

Diskas nuo 240 gb pilnai jau dalinamas, nes turėsite 140 gb saugią zoną savo failų laikymui. Ir pagaliau, kuo didesnės talpos bus jūsų laikmena, tuo ilgiau neskaudės galvos kur laikyti savo turtą.

Gal nori padiskutuoti ar šiaip turi ką pasakyti šia tema?

Keli žodžiai apie elektroninį paštą

Internautams nebus gyvenimo, jeigu nepasirūpinsite el pašto dėžute. Aplamai rekomenduoju kurti iš karto mažiausiai 3 paskyras:

  1. Asmeniniam naudojimui (susirašinėjimui su artimais)
  2. Šios dėžutės adresą teiksite aptarnavimo įmonėms (sąskaitų gavimui ir kitiems pranešimams)
  3. Trečios dėžutės adresą naudokite registracijai įvairiuose socialiniuose tinklalapiuose ir saituose norėdami palikti komentarą (pvz mano saite)

Kokį paslaugos tiekėją pasirinkti?

Kaip sakydavo mano Šviesios atminties tėtušis reikia eiti prie galvos o ne prie šiknos. Todėl be jokios sąžinės graužaties rekomenduoju Google. Paskaityk kodėl ji? https://infogalaxy.eu/kodel-google

Registracijos metu būsit paprašyti įvesti norimą vardą – vardas@gmail.com , sukurti paskyrai slaptažodį štai tokio tipo „{`$.FdBo6R[P|Zzn3d“ Įvesti savo vardą, pavardę. Ir pagaliau pririšti savo paskyrą prie mobilaus telefono. Visus šiuos duomenis būtinai užsirašykite net kablelio tikslumu, kitaip pamiršus slaptažodį atsiras visiškai nereikalingų judesių.

https://infogalaxy.eu/saugumas-internete rekomenduoju paskaityti bendram išsilavinimui. Ten rasite ir kaip sukurti pašto dėžutę. Pirma pažiūrėkite pamokėlę. Visa tai nemokama.

Tiesa prieš registraciją jau turite sugalvoti ar sugeneruoti slaptažodžius, vardus. Savo vardą pvz (kleopatra@gmail.com) galite net nebandyti rašyti, nes garantuotai jis bus jau užimtas.

Svarbu! Nenaudokite lietuviškų simbolių (ą č ę ė į š ų ū ž) Ši taisyklė taikoma ir failų ar direktorijų pavadinimams. Čia patriotizmas kenksmingas (geriau tekstus rašykit teisinga lt kalba 😊)

Komentuok, klausk. Į klausimus „iš esmės“ bus atsakyta skubos tvarka

Return to Top ▲Return to Top ▲