Saugumas internete

Saugumas interneteŠtai atėjo laikas mums rimtai pakalbėti apie saugumą internete. Taip jau susiklostė, kad visi kaip vienas bijome pasigauti virusą, ar pakomentuoti kokį įdomų tinklapio turinį.
O apie apsikeitimą elektroninio pašto adresais ar skaipo kontaktais su dar mažai pažystama žmogysta išvis bijoma net pagalvoti. Taigi ar išties tai taip pavojinga, ar mus valdo tik nepagrįstos baimės? Apie visa tai dabar Jums papasakosiu ir pabandysiu sudėlioti taškelius ant „i“. Tai ko mes turėtumėme labiausiai saugotis?
Hakerių, visokio plauko sukčių, ir šiaip piktavalių žmonių
Skamba grėsmingai?
Sukčiai ir piktavaliai – tai tiesiog …. Tiesiog tariant individai, kurie jaučiasi labai blogai, kada kitiems gera ir dedantys visas pastangas , kad jaustūsi gerai, kada Jums bus bloga.
Hakeriai, tai tikrai aukštos kvalifikacijos specialistai, pasiskirstę i „blogiečių“ ir „geriečių“ stovyklas. Geriečiai Jums tikrai nekenks, nes jie užimti kita veikla. Na o blogiečiams kaip ir sukčiams su piktavaliais nėra jokių etikos taisyklių. Nuo hakerio atakos apsisaugoti praktiškai nėra galimybės. Jeigu kažkuom sudominote tokį veikėją, tai tik laiko klausimas, kada jis Jums padarys žalą.

Tiesa turėčiau Jus nuraminti: neįsivaizduokite esantys „pasaulio bamba“ ir rimtam hakeriui tapsite susidomėjimo objektu. Vadinasi realūs kenkėjai lieka sukčiai ir piktavaliai.
Dabar būtų pats laikas išsiaiškinti kokiu tikslu jie tai daro.
1. Noras parodyti „koks aš kietas“ ir nepripažintas
2. Noras pašnipinėti su kuo dar bendrauja simpatija
3. Noras išlieti savo pyktį ant visų nelaiku pasipainiojusių
4. Ir žinoma nenumaldomas noras praturtėti bet kokiu būdu išviliojus konfidencialią informaciją ir Jus apvogti
5. Užvaldyti Jūsų kompiuterį ir jo resursus panaudoti savo piktiems kėslams
Dabar jau žinome kas taikosi mums pakenkti ir belieka sužinoti kaip nuo viso to saugotis.
Šioje pasakojimo dalyje kviečiu dalyvauti ir Jus mano skaitytojai. Jūs teigsite arba neigsite o aš neigsiu arba teigsiu ir pabandysiu parodyti gyvais pavyzdžiais, pasinaudojęs draugas.lt portalu. (galioja visiems portalams, socialiniams tinklapiams ir t.t) Taigi pradėkime!
Ne dažnai o labai dažnai girdžiu teiginį „aš savo pašto adreso nedalinu nepažystamiems“ – iš susirašinėjimo draugas.lt
O aš teigiu visai kitą tiesą: Jūs jau rėkte išrėkėte tą adresą visam internetui. Netikite? Jūs man parašėte draugas.lt portale. O, kad iš ten kažką rašyti, pirma jame reikia prisiregistruoti, įvedant savo galiojančio pašto adresą ir slaptažodį. Tikiuosi bent nepadarėte kritinės klaidos ir registracijos metu nenurodėte savo pašto tikrą slaptažodį? Slaptažodžiai registruojantis būtinai turi skirtis nuo Jūsų tikrojo pašto slaptažodžio.

Priešingu atveju belieka Jus tik „pasveikinti“ Jūs savo noru atskleidėte savo konfidencialius duomenis. Patį pašto adresą sužvejoti iš tokių portalų ar socialinių tinklapių nėra sunku. Tai be vargo atlieka tam skirtos programos. Ne adresus reikia slėpti o slaptažodžius.
Panaši situacija ir su visų mūsų mėgiamu „Skaipu“
Atrodo svetimiems savo pašto adreso nedaviau, o kiek ateina daug laiškų iš visai nepažystamų siuntėjų
Kitaip ir nebus: kartą kitą kažkur registravotės ir Jūsų pašto adresą suinteresuoti asmenys tiesiog nukniaukė, bet tai dar ne tragedija. Tragedija tame, kad Jūs savo noru paskatinate sukčius iškrėsti šunybę, atskleisdami savo prisijungimo duomenis.
Ir pagaliau visokių problemų išvengimui siūlau nesudėtingą ir visiems prieinamą būdą išsaugoti savo konfidencialumą.
Dabar aš Jums pateiksiu veiksmų sarašą, kuriuos atlikus saugumas internete tikrai ženkliai padidės.
1. Atsidarome keletą elektroninio pašto dėžučių (rekomenduoju googlės paštą – gmail, – galite pažiūrėti video pamokėlę, kaip tai padaryti – http://infogalaxy.eu/kaip-sukurti-nemokamai-gmail-paskyra turint kelis pašto adresus galėsite juos naudoti skirtingais tikslais: vieną registracijai įvairiuose tinklapiuose ir galimybei rašyti komentarus patikusiems straipsniams, kitą naudokite asmeniniam susirašinėjimui su artimaisiais, trečią dar kokiam pasirinktam tikslui (kad ir you tube kanalų sukūrimui)
2. Visoms pašto dėžutėms būtina sugalvoti skirtingus ir kriptografiškai stiprius slaptažodžius (nenaudokite realių žodžių, klaviaturos derinių tipo „qwerty“, vardų, datų – tokie „slaptažodžiai“ yra nulaužiami per kelias akimirkas) patikimas slaptažodis turi būti štai tokio tipo¬ – { RV;_2UGnRYmGB*|]z } jame naudokite dideles ir mažąsias raides, skaičius ir spec. Simbolius. Slaptažodžio ilgis ne mažiau 8 ženklų. Tokius slaptažodžius gali atsitiktine tvarka sugeneruoti specialios programos. Tokius slaptažodžius beveik neįmanoma nulaužti (nebent to prireiktų saugumo tarnyboms)
3. Nesugalvokite registruojantis kokiame feisbuke ar pažinčių svetainėje ar dar kur, grafoje „slaptažodis “ įvesti savo pašto slaptažodį. Ten reikia nurodyti atskirai sugalvotą slaptažodį. Pagrindinis pašto slaptažodis turi būti saugomas po 10 spynų ir žinomas tik Jums, kad galėtumėte atsidaryti savo pašto dėžutę.
4. Dar apie registracijų procedūrą: tarkim kuriate kokią nors anketą – kad ir draugas.lt Baigus įvesti savo niką, pašto adresą Jums į nurodytą paštą yra išsiunčiamas laiškas, kuriame turite patvirtinti pašto tikrumą ir užbaigti registraciją. Tame pačiame laiške gali būti atsiūsti Jums ir prisijungimo duomenys. Ir dabar įsivaizduokite, kad Jūsų pašto slaptažodį kažkas nulaužė ir laisvai gali skaityti gautus laiškus, taip pat ir rašyti Jūsų vardu.
5. Taigi apibendrinimui: ne pašto adresą reikia slėpti – jį visvien be vargo galima sužinoti. Reikia daryti stiprų pašto slaptažodį ir niekam jo nedemonstruoti jokiais būdais, net ir pašto tiekėjo prašymu. Tai apgaulės būdas išgauti slaptažodį. Ir svarbiausiai neskubėti gautuose laiškuose atidarinėti atsiūstas nuorodas įpatingai iš nepažystamų asmenų. Juose gali būti virusas, per kurį piktavalis užvaldo net Jūsų kompiuterį.
6. Iš viso to dar galima teigti, kad baimė pakomentuoti ten, kur prašoma įvesti Jūsų vardą ir pašto adresą yra absoliutiškai nepagrysta!
Žmonija visada mėgo ir mėgs svetimas paslaptis ir tam pasiekti atranda tūkstančius būdų, todėl savo konfidencialumą reikia atitinkamai saugoti. Sakysite, bet kaip atsiminti tiek daug atskirų slaptažodžių? O to ir nereikės: tam taip pat yra sukurtos programos, bet apie tai kitame pasakojime. O šiuo metu tokius sugeneruotus slaptažodžius galima išsaugoti tekstiniame dokumente ir nešiotis juos USB atmintinėje

Slaptažodžių generavimo programą galite atsisiųsti iš čia

Return to Top ▲Return to Top ▲